Srdcaři - Sdrdcaři v Africe nadpis
Srdcaři - o seriálu nadpis

Právě před rokem jste na televizních obrazovkách mohli zhlédnout premiéru našeho osmidílného seriálu o vášni k motonomádství a úžasnému koutu planety, k jihu Afriky. Nyní se můžete na reprízu podívat na kanálu Prima ZOOM opět ve skvělých časech (středa večer a sobota odpoledne). Pro ty, kteří snad seriál ještě neviděli, přidáváme rekapitulaci epizod se stručným obsahem.

Moderátorku Lucii Výbornou, potápěče a kameramana Honzu Tutokyho, kameramana Ondřeje Hoška a spisovatele a režiséra Miroslava Náplavu spojuje letité přátelství a Srdcaři, což je tenhle interaktivní magazín a filmová produkce věnující se lidem, kteří dávají své činnosti nadhodnotu tím, že ji dělají především srdcem. Sami se za srdcaře taky považují. Pátým členem expedičního týmu je dvanáctitunová Manka, terénní obytný náklaďák MAN poskytující ideální technické zázemí a domov na kolečkách. Cílem několikaletého natáčení nebyla divoká road movie a polykání kilometrů, ale prožívání příběhů a setkáváni s lidmi. Srdcař a motonomád totiž všude bratra má!

Epizoda 1: Od Řípu k Mysu Dobré naděje

Cestování obytným autem je fenomén, motonomádství vytváří závislost. Někdo jí podlehne jen o víkendech, někdo opustí usedlý způsob života a vydá se na cestu. Srdcař a kameraman Honza Tutoky udělal jednoho dne zásadní rozhodnutí a opatřil si terénní obytný náklaďák MAN. Protože je jih Afriky jeho celoživotní láskou, bylo o cíli expedice rozhodnuto. Z Evropy auto putovalo lodí do Durbanu a prvním dobrodružstvím byla cesta po slavné matce afrických silnic R62 až k Mysu Dobré naděje. 

Epizoda 2: Ráj a peklo zvířat

Afrika a safari jsou synonyma. Asi není nikdo, kdo by se alespoň jednou nepodíval na přírodopisný film ze života africké divočiny. Týdny pozorování divoké zvěře v několika parcích přinesly své ovoce v podobě řady unikátních záběrů a taky seznámení s místními vědci a rangery, se kterými jsme podnikli např. noční pozorování zvěře. Afriku sužuje stálý problém pytláků, tým Srdcařů se dostal k testování zcela nového monitorování pytláků pomocí paramotorů v JAR a Mosambiku. A věřte, nevěřte, paramotory pro zdejší rangery se vyrábí v České republice! Africká divočina ukázala hodně ze své krásy, tým Srdcařů se proto rozhodl oplátkou jí alespoň malou měrou pomoci. Pořídili monitorovací obojek pro leoparda, kterého ulovili pytláci do oka, ale veterinářům se ho podařilo včas operovat a zachránit mu život. A protože ho Srdcaři mohl pojmenovat, neváhali a dali mu jméno Ziki. Co na to legendární cestovatel, součást nejslavnější cestovatelské dvojice H+Z, Miroslav Zikmund?

Epizoda 3: Drezínou po Africe

Jihoafrická města George a Knysna na Garden Route v provincii Západní Kapsko od dvacátých let minulého století spojovala železnice. Pohled z okna vagonu parní soupravy Outeniqua Choo Tjoe nabízel fantastické scenérie na nejkrásnější části divokého pobřeží v JAR a řadil Garden Road k ikonickým tratím světa. Po ničivé bouři byl však provoz v roce 2009 ukončen a trať začala chátrat. Miroslav, milovník kávy a propagátor železniční dopravy, se nechal inspirovat bláznivými kousky prvorepublikového amerického reportéra Richarda Halliburtona. Omezení jsou jenom v našich hlavách! Přece kudy neprojede lokomotiva, musí projet šlapací drezína! Dobrodružství začalo už na letišti v Praze, kam Miroslav dorazil s 30kg batohem, ve kterém byla drezína rozložena. Páni kluci, to byla jízda! Travelpunk!

Epizoda 4: Až na vrchol Dračích hor

Nejde to! S tímhle autem tam nevyjedete! Nebuďte blázni! Expediční tým varoval kde kdo. A stejně si nedali říct. Zdolat s dvanáctitunovým náklaďákem pověstný průsmyk Sani Pass, 2 876 metrů, bylo velké offroadové dobrodružství. A pokračovat pěšky na třítisícovou horu Thabana Ntlenyana, nejvyšší kopec Dračích hor, nakonec taky! Nebo si snad myslíte, že bezesnou noc z vyčerpání můžete prožít jen ve výšinách Himálaje? Srdcaři měli taky velké štěstí, když přes noc nasněžilo. Sníh na jihu Afriky, to je opravdu něco! Jenže sněhové řetězy tady nikde neseženete. Jak se tedy dostat s náklaďákem dolů?

Epizoda 5: Strach má velké zuby

Nahlédnout do podvodní světa kolem jižního cípu afrického kontinentu je výzvou každého potápěče. Východní část Afriky omývá Indický oceán, tu západní bičují vlny chladného Atlantiku. Jsou zde žraloci, delfíni i velryby. Ale snad nejúžasnější podívanou je sardine run. Fascinující tah sardinek, které provázejí celé legie predátorů. Ale na tu správnou chvíli musíte čekat mnohdy celé týdny. Potápěč Jan Tutoky ovšem vyrazil za svým nej-adrenalinovým zážitkem do delty Okavanga, kde se jako první Čech s kamerou potápěl ke krokodýlům. Z dokumentu pochopíte, proč už to ale nehodlá opakovat.

Epizoda 6: Iniciace 2.0

Novinář Michael se potápěl k tygřím žralokům ve dvanácti letech. Po deseti letech se jako člen týmu Srdcařů a zkušený potápěč vrací s otcem na stejná místa. Ale pořád je důvod opouštět svoji komfortní zónu. Ve svých 22 letech vystoupal po svých nejvýše na Sněžku. Výstup na nejvyšší horu Jihoafrické republiky Mafadi vysokou 3 508 metrů na mořem bez předchozího tréninku byl další výzvou. Navíc v tandemu s Miroslavem, který by mohl být jeho otcem. Jak to spolu pánové zvládli? A dozvíte se, jak lze vyřešit prekérní situaci, když se v horách ocitnete v pohorách, ze kterých upadnou podrážky.

Epizoda 7: Blues velkého bílého žraloka

Po filmovém hororu Čelisti se strhla celosvětová protižraločí hysterie. Vlivem předsudků a strachu člověka se populace monumentálních predátorů, velkých bílých žraloků, dostala na hranici vyhubení. Srdcaři se během expedice s kamerou účastnili vědeckého výzkumu, spolupracovali se slavnými žraločími muži Mike Rutzenem a legendou André Hartmanem. V Jihoafrické republice se po sérii útoků během Černého prosince roku 1957 začaly pro ochranu turistů instalovat diskutabilní sítě. Tým Mika Rutzena již úspěšně testuje jejich náhradu. Otázkou ovšem zůstává, zda pro velkého bílého už není pozdě. Nebo si příroda nakonec poradí?

Epizoda 8: Afrika snů a skutečnosti

Někdo sedí doma a řídí se heslem: Svět se řítí do řiti, tak co bych tam dělal. Afrika se od doby legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda skutečně hodně změnila. Ale rozhodně to není pouhý skanzen s profláklými turistickými atrakcemi. Lucie se jako vášnivá lezkyně vydala do Mekky jihoafrického lezení. Honza, tělem a duší offroadista, vynalezl v píscích Mosambiku autopilota a kameraman Ondra se proháněl v třítisícové nadmořské výšce na kole. Miroslav nazouval běžecké boty u moře i v horách a taky otestoval, jak se spí pastevcům v kamenných rondelech v Lesothu. Na vlastní kůži toho můžete zažít na jihu Afriky stále dost. Stačí chtít a vyrazit!


Znáte to, jsou věci, která za vás hned tak někdo neudělá. Tak se pro jistotu i tak trochu pochlubíme. Nesmírně nás těší parádní hodnocení diváků na ČSFD. Momentálních 82 % je pro nás všechny úplná pecka. K tomu konečně začínáme obesílat filmové festivaly. Epizoda Strach má velké zuby po třetím místě na potápěčském festivalu v Tachově byla vyhlášen Nejlepším potápěčským filmem na mezinárodním festivalu Voda Moře Oceány v Hluboké nad Vltavou. Od poroty Mezinárodním festivalu outdoorových filmů 2018 jsme v kategorii Cestopisy obdrželi nominaci za epizodu Drezínou po Africe. Držte nám palce!

Pokud vám snad repríza v televizi uteče, nevadí. Celý měsíc po odvysílání v TV máte každou epizodu k dispozici na i-vysílání.

Srdcaři - ukázky nadpis