Srdcaři - Srdcaři na severu nadpis
Srdcaři - o seriálu nadpis

Dokumentární cyklus Srdcaři na severu je nový expediční a filmový projekt autorů úspěšné série Srdcaři v Africe.
Věřte, že se i tentokrát máte na co těšit!

Stejně jako v případě seriálu Srdcaři v Africe nepůjde o klasickou road movie, ale o cestu za srdcařskými příběhy ve všech dimenzích, všech ročních obdobích, na souši, na vodě, pod vodou, pod zemí, ve vzduchu, autem, po svých, na lyžích, na voru, lodi, v balonu či vírníku. Srdcař všude bratra má! Vše bude opět prožito
na vlastní kůži! 

Premiéru seriálu budete moci opět zhlédnout na televizním dokumentárním kanálu Prima ZOOM. Plánovaný termín je říjen 2020. Zdá se vám to strašlivě dlouhá doba? Věřte, že naší partě vůbec ne, čas letí jako bláznivý. Navíc je naší ambicí být minimálně o kousek lepší než při předešlém počinu.
Nejlépe o kousek větší než malý… 

Náš severský tým

Základní čtyřčlenný „africký“ tým tvořený moderátorkou Lucií Výbornou, režisérem Miroslavem Náplavou, potápěčem a kameramanem Janem Tutokym
a kameramanem Ondřejem Hoškem se tentokrát rozkošatil, Na natáčení se tentokrát podílel ještě kameraman Vlastimil Žán a mistr střihač Pavel Šístek.  

Do našich příběhů jsme zatáhli mnoho dalších srdcařů.
Začneme třeba potápěčem Pavlem Grossem, průkopníkem potápění u nás, prvním českým akvanautem a vynálezcem miniponorek. Ve svých osmdesáti letech se s námi v rámci natáčení poprvé potápěl v chladných vodách severu a byl to pro všechny zúčastněné neuvěřitelný zážitek. Pavel je srdcařský bombarďák na druhou!
Až na cestách jsme zase potkali třeba šachovou velmistrni ČR i Islandu Lenku Ptáčníkovou; motonomáda  a stavitele tunelů na Islandu Radka Pernicu; s veteránem Škoda 100 jsme projeli kus Islandu s Janou a Danem Urbanovými, doslova s islandskými „fanatiky“ Majkou a Láďou Zelenkovými jsme natáčeli příběh o jejich lásce k sopečnému ostrovu etc. 

Kam se podíváme? 

Během tří let jsme několikrát překročili severní polární kruh. Přesně v duchu jednou na sever a pak zase na jih. S osvědčeným terénním vozem MAN vyrazíme na Island, do Norska, Švédska, Finska a ruské Karélie. A to opět s dvanáctitunovým náklaďákem MANka. S naší pojízdnou motonomádskou základnou se budeme domů vracet podle potřeby. Stejně jako v jižní Africe ji budeme nechávat zaparkovanou na místě, kde momentálně skončíme, abychom se tam po nějakém čase vrátili a putovali dál. Musíme doma postupně zpracovávat kvantum natočených materiálů, ostatně, točíme všechno 4K. 

Skandinávie a obzvláště Island patří mezi nejoblíbenější destinace českých cestovatelů. O to více se naše příběhy chtějí vymykat běžným cestovatelským zážitkům. Zdá se vám to příliš odvážné a možná i frajerské tvrzení? No, jednoduché to rozhodně nebude. Leč podívejme se na výběr z témat, která máme natčena nebo se na natáčení chystáme.

Podnikli jsme cestu za kapitánem Nemo a ponorkou Nautilus. Což bylo technicky náročné, ale naprosto unikátní potápění v historickém skafandru v ledových vodách norských fjordů s Pavlem Grossem a týmem technických potápěčů Petra Kliera. Město Narvik je synonymem tragických námořních bitev 2. světové války, pohřebiště vraků lodí, letadel a ponorek. Potápění za polárním kruhem dokáže být hodně extrémní. Bonbónkem bylo adrenalinové potápění pod ledy Bílého moře v ruské Karélii, kde jsme natáčeli s týmem Petra Slezáka. V seriálu taky uvidíte, k čemu tahle cesta inspirovala polární bioložku Marii Bulínovou. Co přidala ke svým zážitkům z Antarktidy a Grónska?

Podnikli jsme Cestu do středu země na Islandu. I po stopách románu Julese Verna na bájný stratovulkán Snæfellsjökull. S vynikajícími českými speleology, Markem Audym a Richardem Boudou, jsme se vydali do ledovcových a lávových jeskyní. 

Podnikli jsme taky několik výprav za polární září, aurora borealis je magickou hrou přírody; někoho fascinuje, jsou ovšem národy, které se jí bojí. Se spisovatelem a znalcem přírodních etnik Josefem Formánkem a polární bioložkou Marií Bulínovou jsme se vydali nejenom do mrazivých pustin, ale i po stopách legend a pověstí o Valkýrách a bytostí z jiných světů. Zažili jsme třiceti stupňové mrazy, loupež pneumatik na ruských hranicích a nakonec fantastické potápění v Bílém moři.

Do poláru jsme si na lyžích vyšlápli s nejlepšími polárníky u nás, Petrem Horkým, Peggy Marvanovou a Adamem Záviškou. Jaké asi bude šlapat Laponskem na starých dřevěných lyžích z jasanu? Tohle dobrodružství máme ještě před sebou.

Vydali jsme se i po stopách jednoho z nejslavnějších Norů, Thora Heyerdahla. Světoznámého etnografa, objevitele a mořeplavce, kapitána balsového voru Kon-Tiki. A to nejenom do vyhlášeného muzea Kon-Tiki v Oslo. S naším vlastním vorem se jsme se plavili po jezerech, řekách a fjordech jeho rodné země. Víte, že se do dějin mořeplavby na primitivních plavidlech zapsal taky Čech? Jmenoval se Eduard Ingriš! Na voru Kantuta úspěšně doplul z Peru do Polynésie. I ten si v našem příběhu zahraje!

A máme tu extrémní přelety horkovzdušným balonem! Po zkušenostech se zimním přeletem Alp a Vysokých Tater přišel čas na pokus o přelet severního polárního kruhu. Tenhle kousek s balon pilotem Michalem Kubátem máme už za sebou, bylo to napínavé, ale podařilo se! To byla jízda, teda pardon, let! 

Znáte Robura dobyvatele? Románového vynálezce letadla? V červnu 2019 jsme podnikli na Island první českou expedici s vírníky (úžasnými létajícími stroji, které se díky patentu Pavla Březiny po přistání mohou pohybovat po silnici jako auta).  Letka tří strojů obletěla celý ostrov kolem dokola, máme natočeny dech beroucí letecké záběry. I Verne by zíral!

A teď hurá do střižny!

O některých z našich počinů se můžete dočíst pravidelně v našem magazínu. Teď už budeme více času trávit ve střižně než na cestách, ale stále se držíme srdcařského hesla: Světem po hlavě, bezhlavě, ale vždycky srdcem… Držte nám prosím palce a těšte se s námi na premiéru! 

A tohle všechno by nešlo, kdybychom neměli podporu od těchto partnerů. Velké díky!

Srdcaři - fotogalerie nadpis
Srdcaři - teasery nadpis
Srdcaři - partneři nadpis